Petrol tankeri Kuito

  • Paylaş :

Aliağa'ya söküm için Angora'dan gelen 1979 ABD yapımı 112 bin 539 grostonluk ağırlığındaki Fpso Kuito gemisinin Nemrut Limanlar Bölgesi'ndeki Tavşan adası açıklarındaki bekleyişi sürüyor.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, dün Türk karasularında demirli bekleyen Fpso Kuito gemisine çıkan Mütemmim Cüz komisyonunda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) ve AFAD yetkilileri inceleme yaptı.

"Kuito"da yapılan ölçümlerde en düşük radyasyon değerinin 5 mikroradyan, en yüksek ölçülen değerin ise 23 mikroradyan olarak tespit edildiği, bu değerlerin Türkiye Atom Enerjisi Kurumu tarafından verilen 50 mikroradyan sınır değerinin altında olduğu bildirildi.

Aliağa Liman Başkanlığı'nın gemiye yanaşma izni verebilmesi için komisyonun tespitlerini içeren raporun beklendiği öğrenildi.

Türkiye'ye söküme getirilen gemiler için "Basel Konvansiyoneli Ön Bildirim Prosedürü"nün bugün gün içinde tamamlanmasının ardından karaya oturtulacak geminin söküm işlemlerine başlanacağı bildirildi.

Aliağa Liman Başkanlığı tarafından Tavşan Adası güneyinde bulunan 7 nolu demirleme mevkisinde bekletilen gemide, ilgili kurum ve kuruluşlarca dün yapılan inceleme ve değerlendirmeler sonucunda, şu bilgilere ulaşıldı:

"-Türkiye Atom Enerjisi Kurumunca yetkilendirilen İstanbul Denizcilik ve Sörvey Hizmetleri Limited Şirketi tarafından gemi etrafında 5 metre mesafede bir tur atılarak radyasyon ölçümü yapılmıştır. Radyasyon sinyalleri alınmaması doğrultusunda gemiye çıkılmış, radyasyon doz ölçer ve gaz ölçer cihazlarıyla geminin her noktasında gerekli radyasyon ölçümleri yapılmış, tüm alanlara girilerek kontroller gerçekleştirilmiştir. Yapılan ölçümlerde en düşük radyasyon değeri 5 mikroradyan, en yüksek ölçülen değer ise 23 mikroradyan olarak tespit edilmiştir.  Ölçülen bu değerler , Türkiye Atom Enerjisi Kurumu tarafından verilen 50 mikroradyan sınır değerin altındadır.

- Radyasyon ölçüm değerinin sınır değerlerinin altına ölçülmesi nedeniyle Haser Gözetim, Denetim Survey Sanayi Ticaret Limited Şirketinin bağımsız surveyi, gemide yakıt atıklarını, servis ve kargo tanklarını incelemiş olup kargo tanklarında herhangi petrol türevi ürün bulunmadığı tespit edilmiştir. Ayrıca geminin tamamen temizlenmiş olduğu görülmüştür.

-Gemide gaz ölçer cihazıyla yapılan ölçümlerde tanklardaki solunabilir hava değerinin yüzde 20,9 oksijen olduğu ve patlayıcı, parlayıcı herhangi risk içermediği ölçülmüştür."

Gümrük Kanunu gereğince Aliağa Gümrük Müdürlüğü Gemi Söküm Gümrük Muhafaza Kısım Amirliği personelleri gözetiminde sadece uzmanların çıktığı gemide yapılan araştırmalar ve tespit çalışmaları ise yaklaşık 4 saat sürdü.

 

Kaynak : Anadolu Ajansı